joy of water

O firmě Železný

Profil firmy

Vyrábíme polyetylénové lodě. Jsme vodáci, a proto vyvíjíme lodě tak, abychom byli sami maximálně spokojeni s jejich jízdními vlastnostmi. Jsme velmi nároční, což je vidět na kvalitě provedení našich lodí.

Neustále pracujeme na vylepšení stávajících modelů, přitom pracujeme na designu nových modelů a vyvíjíme vylepšení a doplňky k našim lodím.

Kromě lodí vyrábíme z polyetylénu ještě další produkty - například plovoucí mola, které lze díky stavebnicovému systému sestavit do libovolného tvaru, či různé
průmyslové dílce na zakázku.

Používáme několik unikátních technologií, které zajišťují špičkovou kvalitu našich výrobků:

Rotační natavování (rotomoulding, rotational molding)
Vstřikování (injection molding)
Vysokofrekvenční svařování z PVC fólie všech tvarů
Tvarováni PE pěny (foamforming)

Pro naše výrobky používáme nejlepší existující dostupné materiály.

Historie firmy

První plastová loď v České republice opustila výrobní zařízení umístěné ve dvoře činžovního domu nedaleko pražského Vyšehradu 8. srpna 1993. Jednalo se o třímetrový kajak Excalibur, což byla v té době velmi krátká loď, na níž se jezdila nejen turistická a divoká voda, ale i tehdejší podoba rodea. Tento polyethylenový kajak vznikl ve spolupráci s Vladimírem Vaňhou. Tato spolupráce umožnila oběma partnerům rychlejší nastartování výroby lodí a od začátku předpokládala samostatný vývoj a výrobu vlastních modelů.

Od Excalibura k dnešním typům lodí vede poměrně strmá cesta, jejíž směr je dán změnou přístupu k vodní turistice, intenzivním nárůstem zkušeností a požadavků vodáků a stále většími možnostmi používaných materiálů, které tento posun umožnily. Dnes, kdy se běžně jezdí na lodích nedosahujících ani dvou metrů, by
Berta, následníka Excalibura, stěží někdo označil za rodeovou loď (playboat), tak, jak tomu bylo v roce 1996.

Za převratný lze považovat rodeový model Wigo, jenž ve své době (2001) směle konkuroval lodím věhlasných zahraničních značek, vyhrál řadu závodů a získal ocenění za design od Českého Design Centra v roce 2002.

V roce 2005 jsme začali budovat novou plně automatizovanou pec pro výrobu kánoí. V ní můžeme vyrábět díly velikosti až 5,5 krát 1,2 metru. Tím započalo postupné přesouvání výroby do větších prostor v Hostivaři. Na konci roku 2007 završené stěhováním a rekonstrukcí původní pece z Pankráce.

K uspokojení stále se měnících a rostoucích nároků vodácké veřejnosti přispívá vývoj nových modelů lodí a doplňků. V nich se odrážejí nejen naše zkušenosti a nápady, ale i připomínky a požadavky vodáků plynoucí ze specifik jízdy v nejrůznějších terénech.

Během patnácti let úspěšné výroby se značka Železný stala pojmem a  synonymem pro kvalitu  v povědomí vodáků doma i v zahraničí. V současnosti firma vyváží dvě třetiny své produkce. Na našich lodích se dnes jezdí nejen od Holandska po Rusko, ale i třeba v Japonsku a Singapuru.© 2008  Antonín Železný   |   webdesign by j10.cz
cz  |  en  |  de