joy of water

často kladené dotazy

materiál a kvalita lodí

Jsou vaše plastové lodě opravdu nerozbitné?

Při normálním používání ano. Ale i jádro jde rozbít, že. Náš plast je velmi odolný a houževnatý a vydrží opravdu hodně a dlouho.

Jak je to s křehnutím plastových lodí v mrazu?

Plasty obecně v mrazu tuhnou a ztrácejí tak svou pružnost. Naše lodě jsou z plastu u kterého se projevuje křehnutí až při velmi nízkých teplotách a vzorky z každé lodi jsou navíc testovány rázovou destrukční zkouškou při - 40°C. Při této zkoušce nesmí prasknout!

Ale co ochlazování větrem při převozu na autě?

Loď se může větrem ochladit jen na takovou teplotu jakou má okolní prostředí. To je fyzika. I když pojedete v zimě po dálnici 250 km/h s lodí na střeše (doporučuji vládní či policejní vozidlo) a bude - 20°C, tak loď nemůže mít teplotu nižší.

Ale mě je ve větru třeba na kole mnohem větší zima!?

To je proto, že naše tělo obsahuje velké množství vody, která se odpařuje a odebírá nám teplo. Mokrá loď má na sobě jen zanedbatelné množství vody, která se brzy odpaří a dál již nemá loď co ochazovat. Ani tak nedosáhne nižší teploty než je teplota okolního vzduchu.

Jsou vaše lodě nějak více zpevněné?

Ano všechny lodě mají vyztužené dno a špičky. Ty na WW vybavujeme výztuhami z pěny minicel. Kanoe Samba mají vnitřní pevný kýl, který je pevně přivařený ke dnu. V kombinaci se sedačkami, které jsou přivařené k límci, tak tvoří kompaktní výztužný systém.

A čím to dno vyztužujete?

Dno a špičky, případně další exponovaná místa, nejsou vyztužena ničím dalším, ale je zde zesílená vrstva polyetylénu. To lze celkem snadno změřit třeba ultrazvukem, magneticky, nebo indukčně (nebojte se nebudeme vám do lodi vrtat dírky).

Proč nešroubujete do kánoí sedačky jak ostatní?

Všiměte si, že nevrtáme do lodí žádné otvory (kromě vylévacích). Jakýkoli otvor v namáhanemém místě může být zárodkem trhliny. Proto se snažíme, jak jen to jde, nenarušovat celistvost skořepiny.

Je váš materiál opravdu kvalitní?

Ano! Na kvalitě našich výrobků si opravdu zakládáme, materiál testujeme, lodě zkoušíme a děláme vše pro to aby naše kvalita byla opravdu "Železná".


barevnost, individuální design, tuning

Lze vyrobit loď ve speciální barvě nebo designu?

Všechno jde, ale takovéto zakázky jsou časově náročné a to se promítá i do ceny. Záleží na konkrétním případu. Je potřeba počítat s delší dodací lhůtou.
Více info --> barvy a design lodí železný

Jak si nejlépe "vytunit" svou loď, aby mi ideálně sedla? Jsou vaše doplňky speciální jen pro lodě železný anebo se dají použít do jiných lodí?

Naše vybavení a doplňky jsou dělané pro naše lodě. Pro českého vodáka není problém je použít do jiné lodě.


opravy

Dají se plastové lodě opravovat?

Ano, plastové (polyetylénové) lodě jdou opravit. Svařují se podobným způsobem jako železo. Drobné opravy si šikovný kutil zvládne udělat sám, větší praskliny na exponovaných místech je lépe svěřit odborníkům, třeba nám :o)     Více info --> opravy plastových lodí

Opravujete i lodě jiných značek?

Ano, opravujeme jakékoli plastové lodě.     Více info --> opravy plastových lodí


bezpečnost na vodě

Mám si dát do lodě nafukovací vaky než vypluji?

Do kajaků a zavřených lodí rozhodně! Vaky zabrání naplnění lodi vodou a usnadňují tak eventuelní záchranu a vylévání vody. I na lehké divoké vodě by měly být v lodi vaky.

Nepotopí se zatopená loď?

Nepotopí, samotný plast plave a když je loď vybavena navíc pěnovými výztuhy plave ještě lépe. S tím se dá ale počítat jen na absolutně klidné vodě, v bazénu, na rybníce. V proudu se kajak snadno potopí ve víru, zasune pod strom, obalí kolem skály. Proto v kajaku mějte vždy vaky. Naše kanoe Samba mají navíc uzavřený kýl a sedačky - díky vzduchotěsnému kýlu a sedačkám má vlastně min. 3 vzduchové komory

Může jezdit na vodě každý?

Ano pádlovat po vodě může každý, ale je dobré vstoupit do nějakého vodáckého oddílu nebo party kde se člověk rychleji učí a je to větší zábava. Na divokou vodou je lepší moc nespěchat. Lepší živý srab, než mrtvý hrdina.

Musím umět plavat?

Rozhodně ano a přátelé WW dokonce velmi dobře a to i v proudu. Navíc plavání je dobrý sport, jen nedoporučuji provozovat zároveň s pádlováním:o)

Mám být na vodě zodpovědný a nepodceňovat nebezpečí, nosit helmu, plovací vestu, dobré boty, naučit se z házečkou, první pomoc,záchranu, jezdit v partě, prohlížet peřeje před sjetím…atd?

Rozhodně ano! A nejen na divoké vodě. Při obyčejné turistice na kanoi se může ledacos přihodit. V peřejnatých úsecích a na jezech je třeba mít plovací vestu. Vědět něco o záchraně na divoké vodě není nikdy k zahození. Doporučujeme skripta Bezpečnost na tekoucí vodě.


ostatní

Jak nejlépe skladovat a převážet lodě?

Kajakům nejlépe svědčí poloha stojmo na špici. Kánoím zase v leže na břiše na rovné podložce. Další vhodnou možností je zavěšění lodí za chyty na krakorci. Pokud lodě dlouhodobě leží na krakorci, je dobré je podložit kusem pěny. Převážet lodě lze na břiše i na boku. Pokud loď přivážete k střešnímu nosiči příliš silně, dojde k jejímu promačknutí. To by samo o sobě nevadilo, polyetylén je velmi pružný materiál. Bohužel je také částečně amorfní a pokud na něj působí síla delší dobu, dochází k trvalé deformaci. Přeloženo do lidské řeči: Lodě utahujte bezpečně, ale ne zbytečně! Po dojezdu co nejdříve lodě odvažte a alespoň posuňte na střeše tak, aby se mohla zdeformovaná místa narovnat.

Vadí plastové lodi sluníčko?

ANO. Všem materiálům, stejně jako nám lidem, vadí UV záření. Materiál, který na výrobu lodí používáme obsahuje UV stabilizátor a dle údajů výrobce by měl vydržet několik desítek let sluneční sxpozice. To, že jsme ještě nezaznamenali stárnutí materiálu, vlastně nic neznamená, protože vyrábíme lodě teprve 16-tým rokem. Pokud chcete, aby na vás vaši pravnuci vzpomínali s láskou, tak skladujte lodě ve stínu, ať tu po vás něco zůstane:-)

Jak nejlépe vybrat loď, dají se vyzkoušet?

S výběrem lodí vám rádi poradíme a měli by to umět v každém dobrém vodáckém obchodě. Na netu se dá také lecos najít. Ale stejně nejlepší je, si loď vyzkoušet. Vzít si jí na celý den někam na vodu a tam jí pěkně projet. Půjčení na zkoušku zdarma je u nás samozřejmost.

Jsou vaše kanoe opravdu nejlepší na světe?

Nejen na světě:o) Samozřejmě každý má na kanoi trochu jiné požadavky, ale pokud se budeme bavit o kvalitní plastové turistické kanoi, splňují naše Samby ta nejpřísnější kritéria. Navíc neustále pracujeme na dalších vylepšeních a víte co … přijďte si jí vyzkoušet.

Když budu mít nějaký problém s lodí mám kontaktovat prodejce?

Ano. Když by s tím byl nějaký zádrhel tak napište přímo nám a uvidíme co se s tím dá dělat.

Jsou vaše lodě opravdu ze železa?

Ano :)© 2008  Antonín Železný   |   webdesign by j10.cz
cz  |  en  |  de